Modernizace Sa vz.58 versus CZ805

03.02.2011 13:08

Položíme-li si otázku, byla-li modernizace pěchotní zbraně Sa vz.58 potřeba, odpovím ano, byla potřeba. Jestli však bylo potřeba zavést celoplošně novou zbraň do armády, říkám ne. Ti co chtěli do misí speciální zbraně už je většinou dostali, HK, M4 a další no a pro teritoriální síly, postačí modernizace stávající zbraně. Pokud zjednodušíme, co očekáváme od modernizace Sa vz.58, dostaneme odpověď v následujících hodnotách.

1.Chceme zachovat současnou jednoduchost, funkčnost, nízkou hmotnost, spolehlivost a logistickou podporu, kterou současná zbraň má.

2. Chceme mít nově možnost přidání doplňků, možnost jednoduché montáže optik a kolimátorů, zlepšit ovládací prvky zbraně, zlepšit parametry při střelbě dávkou, variabilitu ráží nově 5,56x45 NATO a dát zbrani nový design. Současně zachovat výhody z bodu 1.

 

První obrázek : automatická puška Sa vz.58 ráže 7,62x39 v originálu.

 

Druhý obrázek : modernizovaná automatická puška Sa vz.58 ráže 5,56x45 NATO kolimátor M-RAD Meopta

 

Třetí obrázek : modernizovaná automatická puška Sa vz.58  ráže 5,56x45 NATO optická soustava ZDOT-DVMAG3 Meopta, nový bodák BON, plastový zásobník 31 ran,

 

Čtvrtý obrázek: automatická puška CZ 805 Bren ráže 5,56x45 NATO základní výbava bez kolimátoru

 

Modernizace Sa vz.58 by našeho daňového poplatníka stála 25 tisíc za kus, měli bychom zavedenou zbraň, ozkoušenou, měla by parametry moderní zbraně, zavedenou logistickou podporu, možnost ráže 5,56x45 NATO, vyškolené uživatele, pokračovali bychom ve světě zbraní  v zavedené a spolehlivé tradici.

Výroba prvního kusu CZ805 stála cca 200 milionů. Systém výměnných hlavní v polních podmínkách, znovunastřelení, prostě nesmysl, aby si to voják tahal sám a vyměňoval sám.  Není to ozkoušené, není na to připravená logistika, zbraň nepřináší výrazně nic nového, ale teď jedno obrovské pozor!!! Aby nová CZ805 byla marketingově a možná i prodejně úspěšná v konkurenci v zahraničí, musí se pyšnit značkou  zavedení v armádě, bez tohoto puncu, je to neprodejná věc, kterou nemělo smysl dělat, nebýt zavedení CZ805 do armády, Česká zbrojovka by byla v nepříjemné situaci. Věřím, že CZ805, bude jednou dobrou zbraní, otázka je kdy, a kolik to ještě bude stát. Co se mi však těžko rozdýchává je fakt, že naši vojáci dostanou takto neprověřenou flintu do míst, kde jim jde zásadně o život.

Pokud srovnáte přesnost v ráži 5,56x45 u obou zbraní, žádné viditelné rozdíly. Hmotnost nastrojených zbraní ve prospěch Sa vz.58. Využitelnost taktických prvků a možnost jejich montáže stejná. Spolehlivost, kvalita, jednoduchost, opravitelnost, zaměnitelnost součástí u Sa vz.58 výrazně nad CZ805 Bren. Možnost střelby krátkou dávkou automaticky přepínáním pouze u CZ 805, divím se proč, když to na Sa vz.58 umí každý profesionál. Jednu zásadní výhodu výrobního provedení vidím v možnosti použití zbraně pro leváky, díky ovládacím prvkům, což ale u Sa vz.58 lze také  realizovat.