Armáda chce jiné zásobníky, než si nadiktovala

11.09.2013 10:58

        Po třech letech od podpisu smlouvy s Českou zbrojovkou Uherský Brod o nákupu zhruba osmi tisícovek nových útočných pušek CZ 805 BREN se armáda rozhodla, že chce ke zbraním jiné zásobníky.

Poslední dvě stovky pušek, které má v rámci první části zakázky vojsko obdržet do konce roku, už budou vybaveny jinou zásobníkovou šachtou typu MC, která je v NATO a tedy i zahraničních misích spojenců nejpoužívanější.

        Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška si úprava zvýšení kupní ceny nevyžádá. Zatím však není jasné, zda budou MC šachty namontovány i do více než 7700 pušek, které už armáda do konce července převzala a zaplatila za ně. Přitom zkušenosti z Blízkého východu ukázaly, že původní zásobníky mohou vojákům přidělávat práci. Na druhé straně mají nesporné výhody, například větší odolnost. „Při nasazení útočných pušek v Afghánistánu se ukázalo jako výhodnější standardně je vybavit zásobníky typu MC, protože při zásobování českých jednotek byla v posledním období munice zpravidla dodávána v zásobnících tohoto typu. Češi z nich museli náboje nejdříve takzvaně vypáskovat a až poté vložit do vlastních zásobníků,“ vysvětlil Pejšek.

Podle zdrojů blízkých generálnímu štábu armády bude zřejmě třeba, aby šachty typu MC měly i již dodané pušky. „Předpokládáme, že pokud tuto změnu budeme v budoucnu požadovat, zbrojovka to zadarmo neudělá. Faktem je, že jsme si to jako zadavatelé možná mohli uvědomit už v době, kdy jsme technické parametry definovali,“ připustil nejmenovaný důstojník.

        Pejšek tvrdí, že vojáci budou moci používat zbraně se stávajícími zásobníky úplně stejně jako se šachtami MC. Celý díl zásobníkové šachty může podle něj voják jednoduše a bez použití jakýchkoli zvláštních nástrojů zaměnit. Jinak řečeno, s puškou lze bez problémů střílet jak s původní šachtou, tak s šachtou MC.

Ministerstvo obrany ujišťuje, že dalších 9,5 tisíce pušek CZ 805 BREN, které má Česká zbrojovka vyrobit do roku 2020, už bude dodáno s šachtami běžně používanými armádou Spojených států a dalšími spojenci ze Severoatlantického paktu.

Navzdory tomu, že tuto zakázku už česká vláda v prosinci roku 2012 schválila, rezort ji s největší pravděpodobností bude nad rámec svých povinností informovat před uzavřením kupní smlouvy ještě jednou. Přestože jde jen o pouhou dílčí úpravu zbraně, zabrání se tak možnosti, že by si kvůli změně parametrů mohla začít stěžovat belgická společnost FN Herstal, která v původní soutěži o zakázku skončila jako druhá.

Zdroj: WWW.E15.CZ